A kisiskolások ötödének van már bankszámlája
Csak a szülők fele beszél a 18 év alatti gyerekével pénzügyekről – derül ki egy tavalyi kutatásból. A felmérés kimutatta, hány gyereknek nyitnak bankszámlát, és hogy mennyi zsebpénzt adnak nekik a szüleik.
A Regio nevű játékkereskedelmi cég tavaly októberben készíttetett egy felmérést, amiben a gyermekes szülők pénzügyi nevelési szokásait vizsgálták. Az eredményeket azért is érdemes látni, mert mi is írtunk arról korábban, hogyan érdemes a pénz fogalmát elmagyarázni egy gyereknek, és hogy mennyi zsebpénzt ajánlott adnod. Lássuk, hol tartunk ehhez képest!
Egy gyereknek legelőször 2-4 éves korában magyarázzák el a pénz jelentését, de csak minden harmadik családban beszélnek pénzügyekről ebben a korban. Sajnos az általános iskolás és középiskolás korú gyerekeknél sem jön elő gyakrabban ez a téma. Úgy tűnik, hogy valaki már óvodásként szembesül a pénzügyek fontosságával, mások viszont még ezután sem.
Költőpénzt 7 és 10 éves kor között kezdenek adni a szülők, és 11 évesen szinte már minden gyerek kap. Mekkora ez az összeg? Ez – teljesen érthetően – életkoronként eltér:
- * 0-6 év: kevesebb, mint 500 Ft havonta
- * 7-14 év: 500-1000 Ft/hó
- * 15 év felett: 2-5000 Ft/hó
A szülők gyakran szabnak valamilyen feltételt a zsebpénz kiérdemléséhez. A felük tanulmányi eredményhez köti, de sokan azt is elvárják, hogy a gyerekük segítsen az otthoni munkákban, és hogy jól viselkedjen, különben ugrik a költőpénz. A gyerekek a havi zsebpénzüket főleg játékokra, a hobbijukra vagy a büfében költik el.
Érdekes adat, hogy a 3-10 éves korosztály 20%-ának már van bankszámlája, igaz ekkor még nem férnek hozzá az összegyűjtött pénzhez. A 15 évnél idősebbeknek viszont a fele rendelkezik a számlán lévő összegről. Kedvező ez a tendencia, ami arra enged következtetni, hogy egyre több szülő nyit bankszámlát a gyerekének, és kezd ezzel együtt megtakarítási programba. A gyermek csak akkor fér hozzá a pénzhez, mikor már érettebb korba lépett, addig viszont szép kis összeget meg lehet neki takarítani.
Szerencsére számtalan gyermek-előtakarékossági megoldás létezik. A megtakarítás módozatától függően fordíthatod ezt az összeget a gyermeked oktatására, illetve lakás- vagy befektetési célra. Ha érdekel, milyen módon gyűjthetsz a gyermeked nagykorára zsebpénzt, akkor töltsd ki az oldalt található adatlapot, és kollégáimmal hamarosan felvesszük veled a kapcsolatot.